5 sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu z pralki

czyszczenie-pralki-sciereczka

Po zakończonym cyklu prania, wyciągnięte z pralki ubrania powinny być świeże i pachnące… ale czasami niekoniecznie tak jest! Czasami po otworzeniu pralki okazuje się, że wcale ubrania nie pachną przyjemnie, pojawia się zapach pleśni czy zgnilizny. Brzydki zapach wydobywający się z pralki jest problemem, który wynikać może z wielu czynników. Jak się pozbyć przykrego odoru?

Przede wszystkim – warto zapobiegać rozwijaniu się nieprzyjemnych zapachów w pralce. Ze względu na środowisko pracy, wewnątrz pralek mogą rozwijać się grzyby lub pleśń, dlatego bardzo ważne jest, aby po praniu zostawić uchylone drzwiczki pralki, ale to nie wszytko! Należy także lekko uchylić szufladkę na detergenty, a jeśli planujemy nie używać pralki przez dłuższy czas, należy spuścić z niej resztki wody – nie wszystkie modele wypompowują wodę do końca po zakończonym praniu. Ważne jest także to, aby z pralki wyciągać pranie możliwe jak najszybciej.

Co jeśli mimo wszystko w pralce pojawił się zapach, który nie jest przyjemny? Mamy dla Was pięć skutecznych sposobów, które pomogą walczyć z brzydkimi zapachami.

Wyczyszczenie filtra pralki

Filtr pralki zwykle znajduje się u dołu i jest zakryty listwą, która można samodzielnie ściągnąć, aby dostać się do niego. Często to właśnie zapchany filtr jest przyczyną brzydkiego zapachu z pralki – zbierają się w nim różne resztki, które trafiają do pralki wraz z ubraniami. Dodatkowo przytkany filtr sprawia, że woda gorzej spływa z palki i może zatęchnąć.

Zanim rozpoczniemy proces czyszczenia filtra, urządzenie należy odłączyć od prądu. Listwę należy ściągnąć ostrożnie, aby jej nie uszkodzić. W wielu modelach pralek montowany jest mały wężyk, którym można spuścić wodę  filtra. Jeśli jednak go nie ma, należy przygotować dużo ręczników i powoli okręcać pokrywę filtra, z którego wylewać się będzie woda. Filtr można łatwo samodzielnie wyciągnąć i wyczyścić.

Do mycia filtra najlepiej używać tylko bieżącej, lekko ciepłej wody. O ile producent pralki nie zalecił inaczej, nie powinno się go czyścić przy pomocy detergentów. Po umyciu filtr należy umieścić na miejscu, a następnie zamknąć listwę. Jeśli brzydki zapach był spowodowany brudnym filtrem, takie czyszczenie powinno pomóc.

czyszczenie-pralki-sciereczka

Dokładnie wyczyść uszczelki i szufladki na detergenty

Nie tylko filtr pralki może być przyczyną brzydkiego zapachu. Jeśli z pralki wydobywa się nieprzyjemna woń, warto sprawdzić uszczelki, kołnierz oraz szufladkę na detergenty!

Kołnierz pralki, zwany także fartuchem, jest dużą uszczelką, która chroni przed przeciekaniem bębna. Ze względu na swoją budowę w kołnierzu mogą się łatwo zbierać różne większe i mniejsze zanieczyszczenia – resztki błota, trawy czy jedzenia. Czasami też w fartuchu może zablokować się skarpetka lub chusteczka, która przypadkowo trafiła do prania – umieszczone w wilgotnym miejscu zaczynają pleśnieć i wydobywa się z nich brzydki zapach. Uszczelki należy przemyć miękką ściereczką zamoczoną w wodzie.

Szufladka na detergenty jest również częstą przyczyną brzydkich zapachów. Zbierają się w niej resztki proszków i płynów do prania, które mogą pleśnieć. Większość modeli pralek ma wyjmowaną szufladkę na detergenty, wystarczy ją wyciągnąć i umyć przy pomocy gąbki i płynu do mycia naczyń.

Warto pamiętać o tym, aby regularnie czyścić szufladkę i uszczelki – powinno się to robić raz na miesiąc.

czyszczenie-filtra-pralki

Pusty cykl prania

Wiele modeli pralek posiada funkcję samoczyszczenia, żeby ją uruchomić, wystarczy włączyć puste pranie ustawione na konkretną temperaturę. Zwykle jest to najwyższa temperatura dla danego modelu pralki. Woda o wysokiej temperaturze zabije grzyby i zarodki pleśni, do prania można też dodać kwasek cytrynowy, roztwór wody z chlorem czy specjalne proszki do czyszczenia pralki.

Czasami brzydki ubrań wyciągniętych z pralki wynika z tego, że jest ona ładowana zbyt mocno. Przed włożeniem prania koniecznie należy więc sprawdzić ładowność danego modelu, zwracając uwagę także na konkretne programy – czasami maksymalna ładowność jest zalecana tylko dla części programów do prania!

Wykonanie pustego prania pomoże oczyścić pralkę, a także zweryfikować, czy problemem jest sama pralka, czy może źródło brzydkiego zapachu jest inne. Jeśli nie chcesz marnować wody na pusty cykl, można do pralki wrzucić niewielkie ilości ręczników czy ściereczek, które nie zniszczą się podczas prania w wysokiej temperaturze.

pusty-beben-pralki

Ocet – skuteczny na brzydkie zapachy i kamień

Ocet jest naturalnym i niedrogim sposobem na wyczyszczenie pralki. Wiele osób obawia się, że po użyciu octu pranie będzie nim pachnieć – nie jest to jednak powód do zmartwienia, bardzo szybko on wietrzeje i nie będzie po nim śladu. Chyba każdy z nas ma ocet w domu, jest to więc rozwiązanie tanie i ogólnodostępne.

Ocet jest doskonałym odkamieniaczem, co z pewnością nie zaszkodzi Twojej pralce. Nawet jeśli w kranie mamy miękką wodę, to z czasem w pralce zaczyna odkładać się kamień. Jest on częstą przyczyną awarii w pralkach, ponieważ osadza się na grzałce, bębnie i innych elementach. Użycie octu pomoże też w walce z kamieniem!

Jak użyć octu do czyszczenia pralki? Wystarczy wlać około szklankę octu do szufladki na proszek do prania, a następnie ustawić długi cykl pustego prania na najwyższą temperaturę.

Soda do czyszczenia pralki

Soda oczyszczona jest kolejną, naturalną i niezwykle skuteczną metodą na brzydkie zapachy z pralki. Ma ona bardzo szerokie zastosowanie, jest jednak przede wszystkim delikatnym środkiem o żrącym działaniu – nie uszkodzi pralki, a na pewno porządnie ją oczyści. Dodatkowo soda neutralizuje i pochłania brzydkie zapachy, a jej cena jest niewielka.

Sodę można wsypać bezpośrednio do bębna pralki lub do szufladki na detergenty. Wystarczy jedna torebka sody oczyszczonej, jednak jeśli zapach jest mocny, można bezpiecznie wsypać około ¾ szklanki sody oczyszczonej do pralki. Kolejnym krokiem jest ustawienie pustego prania na temperaturę 90 stopni. Problem z brzydkim zapachem powinien zniknąć.

Sodę można łączyć z sokiem z cytryny lub octem dla jeszcze lepszego działania. Można również przygotować pastę z sody oczyszczonej i odrobiny wody, a następnie przy pomocy ściereczki dokładnie nanieść na bęben i uszczelki wewnątrz bębna. Następnie wystarczy ustawić pusty cykl prania na wysoką temperaturę.

dodawanie sody do prania

Przewiń do góry