Jaka lornetka do obserwacji samolotów?

meszczyzna-patrzy-przez-lornetke

Lornetka jest ważnym elementem dla każdego, kto chce obserwować samoloty. Przede wszystkim jest sprzętem, który daje nam pełną mobilność, a także bardzo dobrą jakość obrazu. Dla osoby, której pasją jest obserwacja samolotów, np. na zawodach lotniczych, lornetka jest idealnym rozwiązaniem. Warto wybrać sprzęt z dobrej jakości optyką, który posłuży nam przed dłuższy czas. Wybierajmy sprzęt dobrej jakości, który ma nie tylko regulację szerokości rozstawu obiektywów, a także możliwość powiększenia obrazu, bez utraty na jego jakości.

Lornetka czy luneta? Co wybrać do obserwacji samolotu?

Lornetka jest lepszym wyborem jeśli chodzi o obserwację samolotów. Przede wszystkim jest mniejszych rozmiarów i można ją swobodnie przenosić z miejsca na miejsce. Przy wyborze lornetki ważna jest średnica obiektywu. Średnica decyduje m.in. o zdolności rozdzielczej sprzętu. Obiektyw, który jest idealny do oglądania samolotów powinien mieć co najmniej 50 mm średnicy. Taka lornetka pozwoli nam na swobodne powiększenie obrazu, nawet 20 razy, bez utraty kontrastu. Im większa średnica obiektywu, tym bardziej zwiększa się jasność oraz kontrast, ale również kolory, jakie widzimy są znacznie wyraźniejsze. W lornetce możliwe jest powiększenie obrazu, co nie zawsze udaje się w przypadku lunety. Lornetka, dzięki której dostrzeżemy rodzaj samolotu, czy linię lotniczą, powinna mieć powiększenie co najmniej 15-krotne. Pamiętajmy, że musi być ono adekwatne do rozmiaru obiektywu, ponieważ w przypadku obiektywów o rozmiarze 20 mm nawet przy dużym powiększeniu, możemy mieć problem z dostrzeżeniem detali samolotu. Przy większym powiększeniu, jak w przypadku lunety, potrzeba jest statywu, by ustabilizować nasz obraz. Luneta, by mogła być używana do obserwacji samolotów, powinna mieć górne powiększenie, które nie przekroczy średnicy obiektywu.

W przypadku lunety parametry, na które musimy zwrócić szczególną uwagę są bardzo podobne. Należy sprawdzić powiększenie, które w lunetach jest bardzo duże, dlatego wymagają one statywu, średnicę obiektywu, źrenicę wyjściową, a także pole widzenia, które w lunetach wynosi od 100 do nawet 1000 metrów. Luneta ma tę zaletę, że można w niej wymienić obiektyw. Jednak jak podaliśmy wcześniej nie jest ona poręczna, ponieważ wymaga statywu. Zwłaszcza jeśli chcemy za jej pomocą oglądać poruszające się obiekty, jakimi są samoloty.

lornetka - Nasz Wybór​

Lornetka Delta Optical Voyager II 10x50 WA (DO-VOYII1050)

Lornetka, która spełni nasze wymagania to lornetka z serii Voyager II. Ma ona właściwości optyczne, które umożliwiają nam swobodne obserwowanie samolotów. Mimo zaskakująco niskiej ceny lornetka ta ma bardzo dobre parametry techniczne. Dzięki niezawodnemu systemowi optycznemu Porro, a także specjalnie dobranym soczewkom oraz pryzmatom, które wykonane są z wysokiej jakości szkła, można z ich pomocą oglądać samoloty z dużą dokładnością.

Układ optyczny, jaki jest umieszczony w tym rodzaju lornetki ma właściwości wodoodporne. Jest ona idealna zarówno do obserwacji turystycznych, jak i astronomicznych.

Posiada średnicę obiektywu równą 50 mm, co daje nam klarowny i jasny obraz, mimo dużego powiększenia. Można wybrać spośród dwóch rodzajów powiększenia – 10×50 oraz 20×50. Lornetka zapewnia nam duży kąt widzenia oraz ostrość obrazu. Lornetka pozwala na obserwację samolotów na wysokościach przelotowych z dużą dokładnością, bez zamglenia. Może być używana również o zmierzchu.

O czym pamiętać podczas wybierania lornetki do obserwacji?

 

Podczas wybierania lornetki do oglądania samolotów należy pamiętać, żeby lornetka posiadała szeroki obiektyw, który przy dużym przybliżeniu da nam jasny i klarowny obraz. Taki sprzęt pozwoli nam na duże zbliżenie, bez utraty na jakości obrazu.

Szeroki kąt widzenia jest tu kluczowy, warto więc wybierać obiektywy z dużą średnicą. Przede wszystkim dobór soczewek ma znaczenie, ponieważ niektóre soczewki potrafią mocno zaparować przy niesprzyjającej pogodzie. Dobrym pomysłem jest więc wybór lornetki napełnianej azotem, dzięki czemu nasze pole widzenia nigdy nie będzie zaparowane. Aby powiększenie było naprawdę duże, lornetki do oglądania samolotów powinny mieć w sobie okular zoom, który pozwoli na znacznie większy zoom. W przypadku okulara stałego powiększenie może wynosić tylko 40. Samoloty oglądamy na zewnątrz, więc niezwykle ważna jest wodoodporna obudowa, która sprawdzi się w momencie nagłej zmiany pogody. Do lornetki powinien być również dołączony wodoodporny pokrowiec.

meszczyzna z lornetką na polu

Podsumowanie

 

Wybór prawdziwej lornetki jest indywidualny i musi być dobrany do konkretnych potrzeb. Jeśli nie wiesz jaką lornetkę wybrać, skorzystaj z naszego rankingu lornetek, gdzie przedstawiamy nasze typy, przetestowane lornetki oraz najbardziej wyselekcjonowane modele spośród dostępnych.

Przewiń do góry