Papier do szlifierki taśmowej – jak wybrać?

szlifierka-tasmowa

Papier ścierny do szlifierki powinien być wybierany pod kątem rodzaju mocowania. Materiały ścierne używane w szlifierkach są bardzo podobne do tych, które mamy do wyboru w przypadku obróbki ręcznej.

Należy wybrać papier bardziej pod kątem mocowania, ponieważ wyróżnić możemy szlifierki z okrągłymi tarczami, ale również szlifierki taśmowe, które służą do obróbki dużych powierzchni.

Szlifierki tzw. oscylacyjne mają mocowanie na rzepy od spodu, podobnie jak szlifierki mimośrodowe. W tych przypadkach potrzebujemy jedynie wyciętego kawałka papieru ściernego, który będzie posiadał również odpowiednie otwory do systemu odsysania pyłów.

Do montażu takiego papieru ściernego potrzebna nam będzie jedynie stopa szlifierska. Szlifierka taśmowa z kolei posiada inny rodzaj mocowań.

Papier ścierny jest mocowany za pomocą pasa, który sklejamy na końcach  za pomocą kleju tak, by nie powstały żadne wybrzuszenia.

Mocowanie musi być mocne, ponieważ pasek może pęknąć w trakcie pracy. W takich szlifierkach ważna jest więc grubość papieru ściernego, ale także wytrzymałość kleju, który skleja oba końce paska. Przy szlifierkach taśmowych z systemem odsysania pyłu równie ważne są otwory, którymi będzie wydostawał się pył. Nie można używać nośników, które mają inaczej umieszczone otwory.

Może to uszkodzić obrabianą przez nas powierzchnię. Pasek ścierny wybieramy więc pod konkretny model szlifierki taśmowej lub wycinamy je samodzielnie w odpowiednich miejscach.

Nasz Wybór

Taśmy wymienne PROXXON są dedykowane do szlifierki taśmowej  BSL 220/E posiadają gradację 180. W opakowaniu znajduje się 5 sztuk taśm. Są wykonane z korborundu (PRN28579).

Taśma odporna jest na rozdarcia i ma bardzo dużą gradację. Jest przeznaczone do szlifowania trudnych w obróbce materiałów, takich jak szkło, czy ceramika. Jest odpowiednia do ich szlifowania oraz stępiania, zwłaszcza ostrych krawędzi. Można łatwo ją sklejać oraz mocować. Taśmy wymienne PROXXON są odpowiednie również do obróbki twardych materiałów, takich jak stal, czy żeliwo.

papier-do-szlifierki-tasmowej

O czym pamiętać podczas wyboru papieru do szlifierki?

Przy wyborze papieru do szlifierki powinniśmy kierować się ważnymi parametrami. Należy pamiętać, że do każdego materiału potrzeba nam innego papieru ściernego.

Należy wybrać odpowiedni papier do obrotów naszego elektronarzędzia. Obroty są dostosowane z kolei do gradacji danego papieru ściernego. Do twardych materiałów potrzeba nam papieru o gradacji 180 i mniej. Drewno potrzebuje gradacji około P60. Warto mieć kilka rodzajów papierów ściernych dla dokładniejszej obróbki materiału.

Zawsze należy zaczynać od niskich gradacji papierów, by przechodzić na coraz większe. Ważne jest także dobranie papieru ściernego do budowy szlifierki. Pasek powinien mieć umiejscowione otwory do odprowadzania pyłu w odpowiednich miejscach. Musi być on również łatwy do montażu, np. za pomocą kleju, czy na rzepy, a także łatwy w sklejeniu w jedną całość.

Przewiń do góry