Aktualizacja: kwiecień, 2025
Leki na zatoki ranking ( kwiecień, 2025 )
Spis Treści
W okresie jesienno-zimowym chore i dokuczające zatoki to dość częsty problem, z którym czasem ciężko sobie poradzić. Jednak na szczęście nasze krajowe apteki wyposażone są w odpowiednie preparaty, które skutecznie pomagają w walce z tymi schorzeniami oraz infekcjami. W przypadku zapalenia zatok, najbardziej dokuczliwym objawem są właśnie zapchane, zatkane zatoki, z którymi bardzo ciężko się oddycha, a ponadto powodują one spływanie wydzielin po tylnej ścianie gardła. Może to owocować niezbyt przyjemnymi dalszymi zapaleniami, najpierw górnych, a później dolnych dróg oddechowych. Z tego właśnie powodu nie warto bagatelizować takiej infekcji, jaką jest zapalenie zatok, niezależnie od tego, czy się dopiero rozpoczyna, czy już jest w pełni. Trzeba zaopatrzyć się w odpowiednie leki na zatoki, by móc normalnie funkcjonować, a ponadto większych komfort oddychania w dzień, jak i w nocy. Na aptecznych półkach, ale także w drogeriach znajdziemy nie tylko pastylki, tabletki, ale również aerozole do nosa oraz zestawy do płukania zatok, których zadaniem jest wypłukanie z wnętrza zalegającej wydzieliny i udrożnienie ich.
Podsumowanie: 5 najlepszych leków na zatoki
Najlepsze lek na zatoki [NASZ RANKING]
1
Sinupret to hit w przypadku zatkanych zatok i ich infekcji. Preparat ten dostępny jest w dwóch wersjach – w drażowanych tabletkach dla dorosłych oraz w kroplach dla dzieci. Jest to lek, który skutecznie rozrzedza zalegającą wydzieliną, a ponadto pomaga pozbyć się kataru w bardzo szybkim tempie. Działa przeciwzapalnie, odtyka nos i zatoki, pozwala swobodnie oddychać, a w przypadku zapalenia zatok bardzo często nie marzymy o niczym innym, jak właśnie o swobodnym odetchnięciu przez nos. Jedno opakowanie tabletek zawiera ich aż 50, z czego może skorzystać cała rodzina w razie potrzeby.
2
Jeśli nie chcesz, by lekka infekcja rozwinęła się w poważne zapalenie zatok, koniecznie sięgnij po Zatoxin, czyli świetne tabletki będące kompozycją roślinnych ekstraktów. Naturalne składniki, jakie tam można znaleźć, to głównie kwiat bzu czarnego, dziewanna, lukrecja oraz werbena. Wzmacniają one nawilżenie błon śluzowych, dzięki czemu przyspieszają pozbycie się kataru. Zatoxin mogą stosować dzieci od 6. roku życia, a tabletki powinny być przyjmowane podczas posiłków. Całość należy przechowywać w suchym miejscu niedostępnym dla dzieci. Zanim sięgniemy po niego, warto zadbać o odpowiednio zbilansowaną dietę.
3
Zatoki to dość delikatny w budowie element naszego organizmu, który dodatkowo jest narażony na infekcje. Jeśli już do niej dojdzie, możesz skorzystać z ClinSin med., czyli preparatu do płukania zatok, który sprawdza się podczas kataru, zapalenia zatok czy po zabiegach chirurgicznych. W zestawie znajdziesz saszetki do sporządzania specjalnego roztworu, a dodatkowo plastikową buteleczkę do jego wstrzykiwania. Płukanie w ten sposób zatok jest bardzo proste i choć wielu wydaje się nieprzyjemne, wcale takie nie jest. Ponadto, ulga jaką czuje się po wypłukaniu jest nieoceniona.
4
W poważniejszych zapaleniach zatok można wspomóc się lekami, który łagodzą niepożądane objawy. Przykładem jest chociażby Ibum zatoki, czyli lek w kapsułkach, który łagodzi objawy kataru oraz zapalenia zatok, a także wspomaga podczas bólu głowy i gorączki. Jedna tabletka to aż 200 mg ibuprofenu oraz 30 mg pseudoefedryny. Lek podawany jest doustnie i mogą go stosować dzieci od 12. roku życia. Jedno opakowanie to 20 tabletek, które mogą wystarczyć na długo. Warto jednak zapamiętać, że jest to lek doraźny.
5
Infex Zatoki jest to dwuskładnikowy lek, który zawiera w sobie połączenie pseudoefedryny z ibuprofenem. Ta pierwsza likwiduje obrzęk błony śluzowej nosa, zmniejsza ilość wydzieliny towarzyszącej podczas zapalenia zatok, z kolei ta druga substancja działa przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie. Ten lek może się przydać, kiedy podczas zapalenia zatok katar daje się we znaki, jest męczący, prowadzi do bólu głowy, a ponadto nie pozwala spać. Infex Zatoki sprawdzi się również w sytuacji, kiedy chorobie towarzyszy gorączka.