
Najczęstsze przyczyny i rodzaje przebarwień skóry
Przebarwienia skóry, i to nie tylko twarzy, pojawiają się pod wpływem różnych czynników, w tym także całkowicie naturalnych. To efekt zaburzeń produkcji melaniny, która odpowiada za odpowiedni odcień naskórka. Kiedy produkcja tego barwnika zostaje zaburzona, na skórze pojawiają się widoczne punkty o wyróżniającym się odcieniu nazywane przebarwieniami. Co za nie odpowiada?
Warto wiedzieć, że nie wszystkie przebarwienia są wywołane przez czynniki zewnętrzne. Piegi czy plamy starcze pojawiające się na skórze wraz z wiekiem to naturalne zjawisko. I takie przebarwienia można jednak złagodzić z pomocą odpowiednich zabiegów kosmetycznych.
Najczęściej przebarwienia na skórze są wynikiem:
- ekspozycji na słońce bez ochrony skóry w postaci kremu z filtrem UV;
- stanów zapalnych i uszkodzenia skóry, w tym także blizn potrądzikowych;
- przyjmowania niektórych leków, zwłaszcza zwiększających wrażliwość skóry na światło;
- problemów związanych z gospodarką hormonalną organizmu.
Jak zapobiegać przebarwieniom?
Zamiast walczyć z przebarwieniami, zaplanuj odpowiednią pielęgnację skóry, która pomoże Ci ich uniknąć. W tym celu przede wszystkim pamiętaj o regularnym korzystaniu z produktów chroniących skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych, ponieważ to właśnie one są jednym z najczęstszych czynników zewnętrznych, które je wywołują. Krem z filtrem UV nakładaj na skórę każdego dnia, którego zamierzasz być na zewnątrz dłużej niż przez 15 minut. Nawet w tak krótkim czasie szkodliwe promienie UV są w stanie dotrzeć do skóry, przesuszyć ją i negatywnie wpłynąć na produkcję melaminy w jej wewnętrznych warstwach.
W ochronie przed przebarwieniami pamiętaj również o tym, by zachować umiar podczas opalania, unikać aplikacji kosmetyków zawierających alkohol przed wyjściem na słońce, regularnie złuszczać martwy naskórek i stosować produkty, które nie wywołują u Ciebie żadnych reakcji alergicznych. Nie możesz zapomnieć również o odpowiednich nawykach – unikaj rozdrapywania ran, nie wyciskaj niedoskonałości cery własnymi rękami i regularnie oczyszczaj twarz z zanieczyszczeń.
Jak wyrównać koloryt przebarwionej skóry?
Przebarwienia już się pojawiły? Czas więc wdrożyć pewne zabiegi pielęgnacyjne, które pomogą Ci się ich pozbyć, złagodzić zauważalne różnice pomiędzy odcieniami cery i ją wygładzić. Wybierz dla siebie odpowiednie serum na przebarwienia, którego składniki aktywne są w stanie wpłynąć na produkcję naturalnego barwnika i ujednolicić koloryt skóry.
Dla równego kolorytu ważne jest również regularne złuszczanie martwego naskórka z pomocą peelingu. W ten sposób usuniesz z powierzchni skóry szary i matowy naskórek. Skóra po peelingu jest miękka i rozjaśniona, a widoczne wcześniej przebarwienia często stają się mniej zauważalne. Pomocne w ujednoliceniu kolorytu skóry mogą być również maseczki rozjaśniające zawierające takie składniki jak na przykład wyciąg z ogórka, kwas migdałowy czy kwasy AHA. Stosuj je regularnie, a po paru tygodniach na pewno zauważysz różnicę w postaci pięknej, wygładzonej i jednolitej cery.